Okna

Okna

oferta

Co warto wiedzieć przed zakupem okien…

Okna od zawsze były istotnym elementem mieszkań i domów. Doświetlają pomieszczenia, dają widoczność na zewnątrz, bardzo często zapewniają bądź wspomagają wentylację. W nowoczesnym budownictwie stanowią element architektoniczny, dopełniający wygląd bryły budynku czy wystrój wnętrza, a ich odpowiednie ustawienie może wspomagać ogrzewanie pomieszczeń.

Ze względu na materiał z jakiego są wykonane, możemy wyróżnić okna PCV, aluminiowe i drewniane. W chwili obecnej największą popularnością cieszą się okna PCV, które są w stanie zapewnić dobre parametry i są tańsze niż okna z pozostałych materiałów. Nie wymagają konserwacji, są ciepłe, szczelne i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Oczywiście każdy materiał ma swoich zwolenników i przeciwników. Wielu osobom okna drewniane kojarzą się z “produktem naturalnym”, dodatkowo po stronie zalet można postawić możliwość ich renowacji (usunięcie drobnych uszkodzeń) czy możliwość zmiany koloru (czego PCV nie umożliwia). Jednak oprócz zalet posiadają również wady, przede wszystkim wymagają okresowej konserwacji, która przy zaniedbaniu może doprowadzić nawet do nieodwracalnego wypaczenia okien. Z punktu widzenia ekonomicznego wadą będzie natomiast wyższy koszt niż okien PCV.

Oknami rzadziej spotykanymi w domach są okna aluminiowe. Również ten rodzaj ma zalety i wady. Po stronie wad wiele osób niewątpliwie wpisałoby cenę, zdecydowanie wyższą niż PCV czy nawet drewniane. Tak samo jak okna PCV, wszelkie zadrapania czy uszkodzenia są nienaprawialne, a ponieważe wykonane są z metalu, w dotyku będą chłodniejsze niż pozostałe materiały. Jednak materiał ten jest sztywniejszy, przez co umożliwia nie tylko wykonanie okien różnych kształtów ale również pokaźnych rozmiarów. Zwiększona sztywność profili umożliwia również zastosowanie mniejszych ramek, zwiększając powierzchnię przeszkleń. W nowoczesnym budownictwie i projektowaniu ogromnych przeszkleń, okna te mogą okazać się jedynym możliwym rozwiązaniem.

Oprócz wybrania materiału z jakiego mają być wykonane okna, trzeba również zdecydować jakie parametry mają spełniać. Najczęściej wymienanym jest współczynnik przenikalności cieplnej. Ze względu na budownictwo coraz bardziej energooszczędne, okna muszą być dopasowane do oczekiwań zapotrzebowania na ciepło. W obecnej chwili praktycznie każdy producent okien korzysta z szyb zespolonych o współczynniku przenikalności ciepła na poziomie U=1.0. Jednak coraz częściej zaleca się stosowanie pakietów 3 szybowych które pozwalają ościągnąć współczynniki rzędu U= 0,7 a nawet U=0,5, które trzeba wziąć pod uwagę przy budowie domu energooszczędnego czy pasywnego. Warto rozważyć przy zakupie instalację “ciepłej ramki” wewnątrz pakietu szybowego. Systemy tych ramek gwarantują znacznie mniejsze skraplanie pary wodnej.

Kolejnym ważnym wyborem jest ten związany z zapewnieniem wentylacji. Kwestia często pomijana przez kupujących, mogąca spowodować wiele problemów. O ile przy zastosowaniu wentylacji mechaniczej, kwestia będzie nieistotna, o tyle w starszym budownictwie z wentylacją grawitacyjną, funkcjonalność i sposób użytkowania jest bardzo ważny. Wiele osób po wymianie okien na nowe i szczelne, ma problem z “mokrymi oknami” a w cięższych przypadkach z grzybem na ścianach. Trzeba pamiętać, że dla poprawnego działania wentylacji musi być zapewniony m.in. dopływ powietrza, który w mieszkaniach i wielu domach odbywa się wyłącznie poprzez okna. Szczelne zamknięcie okien (zamknięcie dopływu świeżego powietrza), najczęściej w sezonie zimowym, może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie oraz powodować skraplanie się pary wodnej na powierzchni okien a nawet powstawanie pleśni na ścianach. Pomocne w tej kwestii będzie wyposażenie okien w nawiewniki, które pozwolą nam utrzymać odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli ich jednak nie założymy nie zapominajmy o regularnym wietrzeniu , tu pomocne może być okno uchylne oraz mikrowentylacja, w którą wyposażone jest więszkość nowych okien.

I jeszcze jedna rzecz, którą trzeba wybrać przy oknach, a mianowicie okucia. Przede wszystkim muszą być bezawaryjne. Opcjonalnie mogą być wyposażone w zamknięcie np. na kluczyk aby wyeliminować możliwość otwarcia przez dzieci. Zawsze polecamy sprawdzonych i uznanych producentów, w celu zapewnienia jak najdłuższej bezproblemowej obsługi

W naszej ofercie posiadamy szeroki wybór okien PCV oraz aluminiowych renomowanych producentów, m.in.: Gealan, Veka, Salamander, Brugmann, Aluplast, Decuninck. Okna te wyposażone są w okucia firm takich jak: Roto, Winkhause, czy Maco.

Zapraszmy do odwiedzenia naszego salonu i zapoznania się ze szczegółową ofertą.
Z poważaniem
Zespół firmy ABET

 

okna

 

 

parapety